Dlaczego warto mieć kartę kredytową

Dlaczego warto mieć kartę kredytowąKarta kredytowa to swoisty kredyt udzielany nam przez bank, który działa jednak na nieco innych zasadach niż ten komercyjny.

Działanie karty kredytowej jest bardzo proste. Bank przyznaje nam pewien limit, z którego możemy korzystać podczas codziennych płatności. Mogą to być rachunki w restauracji, koszty zakupów, czy nawet bilety w autobusach. Kartą płacimy wszędzie tam, gdzie istnieje terminal do obsługi tego typu urządzeń. Limit ten uzależniony jest od naszych zarobków. Bank może uznać, że jesteśmy na tyle wiarygodni, że przydzieli nam limit tysiąca złotych, ale istnieją też karty z limitem na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ten swoisty kredyt jest nam przyznawany na pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt dni. W tym czasie obowiązuje tak zwany okres bez odsetek. Oznacza to, że bank nie wymaga od nas ponoszenia żadnych dodatkowych opłat związanych z pożyczeniem nam pieniędzy. Gdybyśmy tę samą sumę chcieli uzyskać w banku na zasadzie kredytu komercyjnego, to za samo sporządzenie umowy zapłacilibyśmy opłatę. Kiedy spłacimy po określonym terminie kredyt, to bank po prostu przydziela nam nowy limit na nowy okres rozliczeniowy. Jeżeli jednak zapomnimy o spłacie naszych zobowiązań, to musimy się liczyć z nałożeniem na nas oprocentowania. Jednak nawet ta opłata będzie niższa niż wszelkie prowizje, które przysługują kredytom komercyjnym.

Posiadając kartę, nie musimy się martwić czy mamy w kieszeni gotówkę. W wygodny sposób zapłacimy za zakupy zrobione w sklepie internetowym. W przypadku większości wystawców przyznany limit zadłużenia może być także wykorzystany do zrobienia przelewu za rachunki za prąd, gaz czy Internet. Zastąpienie gotówki kartą kredytową to także mniejsze ryzyko, że padniemy ofiarą kradzieży lub stracimy swoje pieniądze, np. w przypadku zgubienia lub kradzieży portfela. W takiej sytuacji wiele banków bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi nawet na kilkadziesiąt godzin wstecz liczonych od momentu zastrzeżenie karty. Ostatecznie możemy korzystać z licznych programów lojalnościowych i zbierać punkty, które potem wymienimy na atrakcyjne nagrody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *